شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟

شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟

شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟

شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟ در پکیج های دو مبدل برای تغیر وضعیت کارکرد پکیج از حالت بهداشتی به گرمایش از شیر سه راهه استفاده می شود.

دو قطعه اصلی تشکیل دهنده شیر سه راهه یکی موتور شیر سه راهه و دیگری شفت (میله) است که کارکرد موتور باعث ایجاد نیرو برای جابه جایی شفت و تغیر وضعیت شیر سه راهه و تغیر مدلر فعال برای کارکرد دستگاه می شود.

بدین معنی که با قرار گیری در حالت گرمایش  اتصال مبدل اصلی و مبدل ثانویه قطع شده و اب با گرم شدن در مبدل به سمت وسایل گرمایش ساختمان به طور مثال رادیاتور ها می گردد و با قرار گیری در حالت بهداشتی اتصال مبدل اصلی به وسایل گرمایشی ساختمان قطع و آب در مسیر اصلی بین مبدل اصلی و ثانویه در جریان خواهد بود.

هنگامی که در سیستم در خواست آب گرم بهداشتی وجود دارد مسیر گرمایش بسته شده  تمام انرژی دستگاه پکیج صرف گرم کردنن آب بهداشتی می شود.

اجزای تشکیل دهنده:

شیر سه راه برقی (موتوری) از قسمت های زیر تشکیل شدهه است:

۱.موتور

۲.شفت

۳.بلوک سه راهه

موتور شیر سه راهه:موتور که دارای حرکت خطی رفت و برگشت است در قسمت بالا قرار گرفت است .با لتاژ ۲۲۰-۲۳۰ ولت کار می کند.این موتور دارای سه رتصال الکتریکی است که اتصال ۱و۲ موجب حرکت به سمت پایین و اتصال ۲و۳ موجب حرکت به سمت بالا می شود (اعداد ۱.۲.۳در محل اتصال ۳ رشته سیم به موتور مشخص است).

لازم به ذکر است که در حالت تابستانی شیر راهه در وضعیت آب گرم بهداشتی باقی می ماند وو در حالت زمستاننی بعد از استفاده از آب گرم بههداشتی در وضعیت آب گرم بهداشتی باقی می ماند وو در صووورتی کههه فرمانی مبنی بر نیاز به گرمایش فضا صادر می شود (به عنوان مثال اعلام ترموستات اتاقی ) دستگاه به حالت مدار گرمایش می رود.

شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟

روش تست موتور محرک

پس از اطمینان از عدم وجود اتصال بین سر فیش ها می توانید برق ۲۲۰ ولت را به سیم وسط و یکی از سیم های کناری متصل کنید.سیم وسط به صورت مشترک می باشد در صورت روشن شدن موتوری پس از اتصال به محور متحرک توجه کنید در صورت داخل بوودن محور پس از روشن شدنن می بایست به آرامی بیرون آمده و با دیواره های محور هم سطح شود.در این زمان موتور خاموش شده و محور ثابت می شود. در این هنگام با جا به جا کردن سیم کناری می بایست مجددا موتور روشن شدهه و محور بهه سمت داخل حرکت کند.

توجه داشته باشید:در صورت حرکت نکردن محور بهه سمت داخل با نوک ابزاری آن را به سمت داخل فشار دهید.اگر با فشار دادن محور پایین رفت اشکالی ووجود ندارد و موتور سالم است.

عملکرد اکثرشیرهای سه راهه مشابه یکدیگر است که توسط یک محور کنترل می شود.حرکت این محور به جلو و عقب توسط یک موتور محرک انجام می شود.موتور محرک شیر سه طرفه ه سه رشته سیم متصل می شود.محل اتصال سمت چپ و راست در زمان های مختلف به نسبت نیاز مصرف کننده ما بین حالت گرمایش و مصرفی بر قرار می شود یا به معنای ساده تر یک سمت آن مربوط به آب گرم مصرفی و سمت دیگر مربوط به آب مدار گرمایش می باشد.

شیر سه راهه می تواند در مسیر رفت یا برگشت نصب شود و در کار آن هیچ تفاوتی ندارد و تفاوت آن در عمر سوپاپ ها می باشد.زیرا در مسیر رفت همیشه آب گرم تر است و صدمه بیشتری به قطعات شیر سه راهه می رساند اما به علت کمبود فضا در مسیر برگشت در بیشتر دستگاه ها شیر سه طرفه در مسیر رفت نصب می شود.

روش تست ترمینال شیر سه طرفه

تست ترمینال و سوپاپ شیر سه طرفه در دو حالت مصرفی و گرمایشی انجام می شود.

تست در حالت گرمایشی

دستگاه را در حالت گرمایشی روشن کنید دمای لوله برگشت را قبل از ورود به دستگاه و بعد از پمپ به سمت مبدل مقایسه کنید . در صورت اختلاف دما بین لوله ها و گرم تر بودن لوله بعد از پمپ بهه سمت مبدل نشانه نشت از سوپاپ شیر سه طرفه به سمت مبدل ثانویه و یا خرابی بای پس است.

تست در حالت مصرفی

یکی از شیرههای آب گرم مصرفی را باز کنید و کمی منتظر بمانید تا دمای آب گرم مصرفی ثابت شوود. سپس دمای لوله رفت گرمایشی را چک کنید در صورت احساس گرم بودن کردید می توانید نشانه نشت سوپاپ باشد که برای اطمینان یکی از شیر های رفت یا برگشت مدار را ببندید در صورت بیشتر شدن دمای آب گرم بهداشتی نشانه نشت شیر سه طرفه به سمت مدار گرمایشی است.

 

 

شیر سه راه برقی در پکیج دیواری چیست؟

همچنین شما میتوانید با مراجعه به بخش مقالات اطلاعات مفیدی درباره پکیج دیواری کسب کنید.

تعمیرگاه پکیج

تعمیر پکیج

تعمیرگاه پکیج

تعمیرگاه پکیج

تعمیر پکیج

تعمیرگاه پکیج
تعمیر پکیج
تعمیرگاه پکیج
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج تعمیرگاه پکیج تعمیر پکیج تعمیر پکیج تعمیر پکیج تعمیر پکیج تعمیرگاه پکیج تعمیرگاه پکیج آماتیس (Amatis) بوتان (Butane) ایران رادیاتور گلدیران (GOLDIRAN) شاپه (CHAPEE) وایلانت (Vailant) فرولی (ferroli) فوندیتال (fondital) مگاترم مرکوری (Megatherm) تاچی (TACHI) آریستون (ARISTON) ایمرگس (IMMERGAS) ایرفل ( AIRFEL) دمراد (DEMRAD) بایکان (Baykan) لورچ (LORCH) بوش (BOSH) ایساتیس (Isatis) آلزان (ALZAN) گرم ایران باکسی (BAXI) سونیه دوال (Saunier Duval) تعمیرگاه پکیج ، تعمیر پکیج ایران رادیاتور ، تعمیر پکیج شوفاژ دیواری ، تعمیرگاه پکیج شوفاژ دیواری بوتان تعمیر پکیج کلیه برندها توسط نیروهای متخصص و آموزش دیده-همه روزه حتی روزهای تعطیل